Çamlık Fidancılık

, , , , ,, ,

Hava Durumu

Duyurular

Hoşgeldiniz Çamlık Fidancılık

0 543 912 54 28 - 0543 732 82 83

Elma Fidanlarımız

 

Amasya Misket Elması

 

misket

       Amasya adıyla bütünleşen Misket, özelliğini yine Amasya'nın coğrafi yapısında alır. Söylendiğine göre Amasya vadisi, misketin yetişmek için tam aradığı ortammış. Boğazın esintisi elmaya ayrı bir tat verir. Kokusu da burada gizlidir.

    Misket'in en büyük özelliği bir yıl meyve verirse diğer yıl vermemesidir. Bir yüzü kırmızı, diğer yüzü ise sarı ila yeşilimsi bir renk taşır. İnce kabuklu, hoş kokuludur. Sert ve dayanıklıdır.

      Uzun süre saklanmaya elverişlidir. Amasya elmasının iki türü vardır. Daha küçük ve tatlı olanına Misket elması denir. Daha iri ve aşılı olanına ise KABAK elması adı verilir. Amasya elması meyveye geç yatar ve      8 - 10 yaşından önce ürün vermez.

 

ANNA                      

              

 sxs

 

Orijini

İsrail

Ağaç Özellikleri

Orta büyüklükte yarı yayılgan ve dik gelişim gösterir. Güney bölgeler için tavsiye edilir. 

Meyve Özellikleri

Meyveleri büyük rengi hafif yeşilimsi sarı üzerinde hafif kırmızı allık vardır. Meyve eti kremsi beyazdır. Meyvesi sert,gevrek ve tatlıdır.

Hasat Zamanı

Ağustos 2. haftası hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious

 

 

BREABURN


breburn 

 

Orijini

Yeni Zelanda

Ağaç Özellikleri

Ağaçlar orta kuvvetli,yarı dik gelişen,verimli bir çeşittir.Erken meyveye yatar. İri uzunca yapıda asimetrik şekillidir.Ürün kalitesinin çok iyi kalitede olması için toprak ve anaç seçiminin iyi yapılması gerekir. 

Meyve Özellikleri

Meyve eti her zaman sert değildir. Sulu yarı mayhoş ve az aromatiktir. Hasat edildikten sonra uygun buzhane koşullarında 7-8 ay bekleyebilir.

Hasat Zamanı

Ekim ayı içinde hasat edilmektedir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious, Granny Smith

 

 

FUJI KIKU - 8


fuji

 

Orijini

1930 yılında Japonya’da ortaya çıkmıştır.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları çok güçlü ve hızla gelişir. Bu nedenle M7, M9, M26 gibi bodur anaçlara uyumu mükemmeldir. Verimli bir çeşittir. 

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta irilikte olup sarı zemin üzerine mat kırmızı renktir. Sulu, sert, lezzetli ve gevrektir. Yeme kalitesi mükemmeldir. Yakut kırmızısı renktedir ve bitkinin güneş almayan taraflarında bile çok belirgin çizgilere sahiptir. Bugüne kadar görülmüş olanların içinde belirgin benekleri olan belki de en güzel meyvedir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilir. Soğuk depolarda 9 aya kadar, kontrollü atmosfer depolarda ise 12 ay süre ile muhafaza edilebilir. Ortalama; 60 mm. genişlikte, sap hariç 55 mm. uzunlukta olup yaklaşık 150 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ekim ayının ilk günlerinden 3. haftasına kadar hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious, Granny Smith

 

 

GOLDEN REINDERS


golden

 

Orijini

A.B.D.

Ağaç Özellikleri

Farklı güçte anaçlarla kombine edilerek sınırlı veya yayılgan bir gelişim içinde yetiştirilebilir. Toprak yapısına göre, M9 ve M26 anaçlarında normal goldenler, MM106 ve MM111 anaçlarında spur goldenler üretilebilir. Meyve kalitesi ve verimliliği çok yüksektir.

Meyve Özellikleri

Orta irilikte, geniş ve bir miktar uzun bir forma sahip ve çekici görünümlüdür. Kabuğu sarı renkte, bazen kırmızı renkle de süslenmiş olup. Ortalama 78 mm. genişlikte, sap hariç 72mm. uzunlukta olup yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Eylül ayının ortalarından Ekim ayının başlarına kadar. Eğer doğru olgunlaşma derecesinde ve iki seferde toplanırsa, meyveler uzun süre mükemmel lezzette kalır ve muhafaza sorunları asgariye indirgenir.

Tozlayıcılar

Starkrimson Delicious, Starking Delicious

 

 

GRANNY SMITH


simit 

 

Orijini

1800 yılında Avustralya’da bulunmuştur.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları çok güçlü yarı dik ve hızla gelişim sağlar. Bodur, yarı bodur ve tohum anaçlarına uyumu iyidir. Toprak yapısına göre M9, M26 ve M106 anaçlarında verimlidir. Nemli ve güneşi bol bölgelerde daha kaliteli meyve oluşturur.Pazar değerini artırabilmek için aşılı olduğu ağaçlara file örtülerek gölgeleme yapmak kaydıyla meyve kabuğunda oluşacak kısmi güneş kızarıklıkları engellenmelidir.

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta iri-iri arasında büyüklükte, kabuk rengi yeşil zemin üzerine hafif donuk sarı renkli, beyaz benekli, sert ve çok suludur. Kendine has mayhoş bir tada sahiptir. Depolamaya çok uygundur. Uygun şartlarda 9 ay süreyle saklanabilir. Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketilen ihracata uygun bir çeşittir. Her yıl düzenli ve bol ürün verir.

Hasat Zamanı

Ekim ayının 3.haftasından itibaren hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious

 

 

MONDIAL GALA


gala

 

Orijini

Yeni Zelanda orijinli olup, Orange Red x Golden Delicious melezidir.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları kuvvetlidir ancak dalları açıldığında yarı yayılarak büyür. İdaresi kolay bir ağaç yapısına sahiptir. Bodur anaçlar üzerinde kuvvetli büyümesi kontrol edilebilir. Sürekli yüksek miktarda ürün elde edilir, seyreltme ile meyve niteliği artar. Bazı yıllar erwinia (ateş yanıklığı) hastalığı görülebilir. M9, M26, M7, MM106 anaçları ile uyumludur.

Meyve Özellikleri

Meyve açık sarı zemin üzerine yoğun kırmızımsı turuncu renktedir. Meyve eti krem, sert, sulu, aromalı ve tatlıdır. Ortalama meyve eni; 66mm. meyve boyu; sap hariç 60mm. ve meyve ağırlığı; 152 gramdır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 3.haftasından itibaren hasat edilir.

Tozlayıcılar

Kendine verimli olup iyi bir tozlayıcıdır. Ayrıca Golden Delicious, Fuji, Breaburn, Granny Smith Jersey Mac, tarafından tozlanır. Tozlayıcı kullanmak verim artışına olumlu yönde faydalı olur.

 

 

RED CHIEF


red

 

Orijini

A.B.D.

Ağaç Özellikleri

Ağacı orta kuvvete yarı spur gelişir. Oldukça verimli bir çeşittir. Yarı bodur klon anaçlara ve tohum anaçlara uyumu iyidir. Toprak yapısına göre M26, M106 ve MM111 anaçlarında çok iyi performans gösterirler. Seyreltme ve dal bağlaması yapıldığında, her yıl çok iyi verim alınabilir.

Meyve Özellikleri

Meyveleri orta irilikte bazende iri basık şekildedir. Meyve kabuk rengi kırmızıdır. Meyve eti beyaz, tatlı, sert, sulu ve lezzetlidir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir. Tatlı, sulu, kremsi beyaz meyve etli bir elma türüdür. Orta mevsim çeşididir. Parlak, albenili, kırmızı renklidir. Ortalama meyve eni 82mm.meyve boyu 73mm. ve yaklaşık ağırlığı 235 gramdır.

Hasat Zamanı

Eylül ayının 2.haftasının başlangıcı itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious

 

 

RED FREE


free

 

Orijini

A.B.D.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları kuvvetli ve dik olarak gelişir.

 Meyve Özellikleri

Meyveleri kutuplardan basık ve orta büyüklüktedir. Meyve rengi sarı zemin üstüne hafif kırmızı çizgilidir.Meyve et rengi açık kremdir. Sert,gevrek,sulu ve hafif mayhoştur.

Hasat Zamanı

Ağustos’un ilk haftası hasat edilir.

Tozlayıcılar

William’s Pride - Prima

 

 

ROYAL GALA


Orijini

Yeni Zelenda

Ağaç Özellikleri

Ağaçları kuvvetli ve yayvan gelişen bir çeşit olup verim olarak çok iyidir.

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta iriliktedir kabuk rengi sarı zemin üstüne parlak kırmızıdır. Meyve eti  krem rengindedir ve oldukça serttir. Hafızalarda belirgin iz bırakan tatlılığı,aromalı ve sulu olmasıyla bilinir. Soğuk hava koşullarında 60 gün süre ile bekletilmeye uygundur.Tozlayıcı çeşit olarak pek çok elma türünde kullanılır.

Hasat Zamanı

Ağustos’un 3.haftası hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden delicious – Fuji

 

 

SCARLET SPUR


Orijini

A.B.D.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları Orengon Spur’dan daha az güçlüdür ve verimlidir.Yarı dik gelişir. Spur bir çeşittir.

Meyve Özellikleri

Meyvesi konik ve uzun gövdelidir. Kabuk rengi koyu kırmızı ve parlaktır.Yüzeyinin çok büyük bir kısmı bu renk formasyonundadır. Meyve et rengi krem ve serttir. Tatlı,sulu ve oldukça lezzetlidir. Diğer tüm Delicious lara göre çok daha erken renklenmeye başlar

Hasat Zamanı

Eylül ayının 2. haftasından itibaren hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious

 

 

STARKRIMSON DELICIOUS


Orijini

A.B.D. orijinli olup, Starking Delicious’ un bir tomurcuk mutasyonu olarak 1952’de bulunmuştur.

Ağaç Özellikleri

Ağacı orta kuvvetli yarı dik gelişir. Verimli bir çeşit olup tozlayıcı kullanılmalıdır. Ülkemizde oldukça yaygın bir çeşittir. Bir ana ve çok sayıda yan dalı olan, noel çamına benzeyen bir terbiye şekli ister. Dikim aralığı tohum anacı kullanıldığında toprağın kuvvetine göre 5x3 m, 6x3 m veya en çok 5x4 m olabilir. Verimli toprak, kuvvetli anaç, dikkatli meyve seyreltmesi, daha çok gübre ve su, kuvvetli budama ister. Tam çiçeklenme ile hasat olumu arasındaki gün sayısı 140'dır. Soğuklama isteği 1200–1500 saattir.

Meyve Özellikleri

Meyvesi iri, konik biçimde ve orta kısmı geniştir. Kabuk rengi koyu kırmızı olup yeme olgunluğunda rengi açılır. Meyve sapı kısa ve kalındır. Meyve eti beyaz, sulu ve tatlıdır. Dayanıklı bir çeşit olup soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilir.

Hasat Zamanı

Eylül ayının 3. haftasının başlangıcı itibariyle hasat yapılır.

Tozlayıcılar

Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious

 

 

SUMMER RED


Orijini

Avrupa

Ağaç Özellikleri

Oldukça güçlü ve verimlidir, erken yaşlarda meyve verir. Ağaçların gelişimi orta kuvvette olup geniş açılı dal yapar. Toprak yapısına uygun olarak, M9 ve M26 elma anaçlarında kaliteli meyve elde etmek mümkündür. Dikim sıklıkları Çöğür üzerine aşılı ise 7x7m, M9 üzerine aşılı ise 1x3m veya 1x 3,5m, MM 106 üzerine aşılı ise 2,5x4 m dir. Uygun Anaçlar: M 9, M 26, M 7 MM 106 dır.

Meyve Özellikleri

Meyvesi iri, konik biçimde ve orta kısmı geniştir. Meyve eti krem beyaz renkte, sulu gevrek, orta sert, hafif asitlidir. Tatlı bir aroması vardır. Orta - büyük arasında meyvesi vardır. Kabuk rengi koyu kırmızı olup üzerinde beyaz benekler bulunur ve yeme olgunluğunda rengi açılır. Meyve sapı kısa ve kalındır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 1. haftası itibariyle hasat edilir

Tozlayıcılar

Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious

 

 

SUPER CHIEF


Orijini

A.B.D

Ağaç Özellikleri

Ağaçları zayıf gelişen spur bir çeşittir. Verimli bir çeşittir.

Meyve Özellikleri

Meyve şekli konik ve kabuk rengi kırmızıdır. Kremsi beyaz meyve eti vardır. Meyve ağarlığı 190-200 gr dır.Meyvesi tatlı,sulu,aromatik ve mükemmel lezzetlidir.Güzel bir görünüme sahiptir. Muadillerine baskın gelen kırmızılığı, mükemmel albeniliği ve sertliği onu zirveye çıkartmaktadır.

Hasat Zamanı

Ekim ayının ilk günlerinde hasat edilir.

Tozlayıcılar

Golden Delicious

 

 

WILLIAMS PRIDE


Orijini

Ağaç Özellikleri

Ağaçları ateş yanıklığına kısmen hassastır.Ancak periyodik ilaç uygulamaları düzenli ve dikkatli yapıldığında bu risk ortadan kalkar.Coşkun sürgün yapısı ve bol verimliliği vardır.

Meyve Özellikleri

Meyvesi iridir. Hafif uzun ancak genel olarak yuvarlaktır.Güzel güneş alan meyvelerin tamamı kırmızılaşır. Meyve kabuğu orta kalınlıktadır.Meyve kabuğunun üstünde alttan sapa doğru seyrekleşen çiller vardır.Güzel görünümlüdür, çok serttir ve az suludur.Dalda uzun süre sertliğini koruyarak durur.Meyve eti hasat anında beyazdır olgunlaştıkça sararır.Çok dayanıklıdır buzhane koşullarında 2-3 ay dayanabilmektedir.Meyve tadı çok aromalı hafif mayhoş ve çok lezzetlidir.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 3. ve 4. haftası

Tozlayıcılar

Red Free

 

Fidancılıkta Öncü Kuruluş

sertifikaSunan Joomla , Desing By Ercan BÜYÜK 0506 266 53 12 .