Çamlık Fidancılık

, , , , ,, ,

Hava Durumu

Duyurular

Hoşgeldiniz Çamlık Fidancılık

0 543 912 54 28 - 0543 732 82 83

 

Platanus (Çınar)

 

  Özellikleri                                                                                                  

Anavatanı Kuzey Amerika, Avrupa'nın doğusu ve Asya'dır. Çınarla ormanlardan daha ziyade dere, ırmak ve nehir yataklarında bulunsa da esasen süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bunlar bahçelerde, su başlarında, büyük çayırlı ve mesire yerlerinde gölge ağacı olarak dikilmektedir. Yaprakları tozdan ve gazlardan fazla etkilenmediklerinden büyük endüstri şehirlerinin caddelerine, park ve bahçelerinde sıkça görülmektedir.

 

 

Flaxinus  (Dişbudak)

 

  Özellikleri                                                         

Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaç türlerinin ortak adı. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunurlar. Yaprak döken veya bazen her dem yeşil ağaç veya çalı formunda olabilirler.

 

 

Ligustrum  (Kurt Bağrı)

 

  Özellikleri                                                                                                                           

Daimi yeşil veya yaprağını döken çalı veya küçük ağaç formundadır. L.ovalifolium yapraklarını döker, ancak sıcak yörelerde daimi yeşil kalır. Daha büyük ve uzun yapraklara sahip olan L.japonica ise daimi yeşildir. L.vulgare de doğal olarak ülkemizde mevcuttur. O da sıcak ortamlarda daimi yeşil kalır. Ligustrumlar küçük boyutlu ağaç olarak kullanıldığı gibi (L.japonica), daha ziyade çit tesisinde esas yaygın kullanımı bulur. Hızlı büyürler. Güneşli yada yarı gölgeli kuru veya rutubetli her türlü toprakta yetişebilirler.

 

 

Prunus Cerasifera Sp.  (Süs Eriği)

 

   Özellikleri                                                                                                                                

Familyası Rosaceae'dir. Anavatanı Avrupa'dır. Hızlı gelişir.Yuvarlak formlu, dik dallı bir türdür. Yaz döneminde yaprakları koyu kırmızı rengiyle bize göz kırpar. Gelin çiçeği gibi beyaz çiçeklerini Nisan ayında açmaya başlar. Yetişebilmesi için bol ışığa, bol suya ve kuru humuslu bahçe toprağına ihtiyaç duyar. Üretimi tohumla yapılabilmektedir. Soğuk ve ılıman iklime sahip bütün yörelerde yetiştirilir. Yuvarlak formlu, dik dallı bir türdür. Yaprakları kırmızı renktedir. Soğuk ve ılıman iklime sahip her yerde yetişebilir.

 

 

Syringa Vulgaris  (Leylak)


  Özellikleri                                                                                                                                      

Bahçelerde yetiştirilen bir kültür bitkisidir. Daha çok Batı Anadolu'da yetiştirilir. Çiçekleri beyaz, morumsu (kendine has leylak rengi) veya pembe renkli güzel kokulu ve zengin durumlarda toplanmış olan ve yaprak döken bir tür ağaççık. Vatanı doğu Asya ve Avrupa'dır. İlkbaharda çiçek açar ve bu çiçekler salkım biçimindedir. Bazı çeşitlerinde ise çiçekleri katmerlidir. Leylağın boyu 6 m'ye ulaşabilir. Adi leylak ve doğu leylak ağacı olmak üzere iki çeşidi vardır. Leylak tohumundan yetiştirildiği gibi, daldırma yoluyla da yetiştirilir.

 

 

Hydrangea  (Ortanca)

 

 Özellikleri                                                                       

Hydrangea (Ortanca) çok yükselmeyen çalı türü bir süs bitkisidir. Yazın bol su ister, yarı gölgeli nemli yerleri sever. Bu yazıda bahsedilen ortanca türü ülkemizde en çok yetiştirilen ortanca çeşidi hakkındadır. Ortanca çiçekleri için yetiştirilmesine rağmen zarif dalları, güzel büyük yapraklarıyla oldukça dekoratif bir bahçe bitkisidir.


 

Malus Floribunga  (Süs Elması)

 

 Özellikleri                                                                                                            

Yuvarlak formlu, sarkık dallı ve dik dallanan formları vardır. Bütün türlerinde genç sürgünler kızıl kahverengi yaşlandıkça gri kahverengiye dönüşür yaprakları kırmızıya çelen yeşil arası değişen türleri vardır. Soğuk ve ılıman iklime haiz bütün yerlerde yetiştirilir. Park ve bahçelerde kullanılan kıymetli bir süs ağaçtır. Pembe ve kırmızı tonlarda muhtelif renkte zengin çiçek açarlar. Yaprakları kırmızı renkli küçük meyveleri ile çok gösterişlidir. Göz ve kalem aşısı ile üretilirler.

 

 

Prunusserrulata Kanzan  (Süs Kirazı)

 

 Özellikleri                                               

Çiçekleri beyaz-pembe-koyu pembe renkte türleri mevcut olup yalın kat veya katmerlidir. ilkbaharda çiçeklenirler soğuk ve ılıman iklime haiz serin bölgelerde yetiştirilirler. Üretimleri göz ve kalem aşısı ile yapılır.

 

 

Cercis Siliquastrum  (Erguvan)

 

 Özellikleri                                                                                                           

10 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, yaprak döken, çalı görünümünde bir ağaççıktır. Yapraklar karşılıklı, basit, dairemsi, 7-12 cm kadardır. Dip kısmı kalp şeklinde, ucu yuvarlak, kenarlar tamdır. Gençken kırmızımsı-mor daha sonra mavi-yeşile döner. Yüzeyi dalgalı düşmeden önce sarıdır. Çiçekler 1,5-2 cm uzunluğunda kırmızı-mor 3-6 tanesi bir arada bulunur. Meyve legümen (fasulye biçiminde) olup,7-10 cm uzunluğundadır. Önemli özellik toprağa azot bağlamasıdır.


 

Tilia / Tilya  (Ihlamur)

 

 Özellikleri                                                             

Boyları 20-30 m'ye kadar ulaşabilir. Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle yürek şeklinde ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplıdır. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karekteristik kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay gibi içilir.Lagerstromia İndica  (Oya Ağacı)

 

 Özellikleri                                                                                      

Akdeniz ikliminde iyi yetişir. Tohum ve çelikle üretimi yapılır. Yaprak döken çalı veya ağaçlardır. Gri veya kahverengi gövde kabukları döküldüğünde bunların altından yeni pembe kabuklar çıkar. Oldukça yavaş büyüyen bir ağaçtır. 8 metreye kadar büyüyebilirler. Temmuz başından itibaren açan çiçekleri eylül-ekim ayına kadar uzun süre devam eder. Güneşli yerlerde çok iyi gelişirler.

 

 

Acacia  (Top Akasya)

 

 Özellikleri                                                                                                          

Başta Avustralya olmak üzere (300 tür) sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişen 600 türü içerir. Çok değişik biçimleri bulunan akasyanın çiçekleri genellikle sarı, bazen beyaz veya kırmızı renkte, başak yada toparlak baş biçimindedir; erkek organlar çok sayıda ve çıkıntılıdır. Meyve baklamsıdır. Yapraklar, kimisinde tüysü bileşik, kimisinde, özellikle Avustralya'da yetişen türlerin çoğunda yeşil lam halinde yaprak sap biçimindedir.Buda terlemeyi azaltır.
 

Fidancılıkta Öncü Kuruluş

sertifikaSunan Joomla , Desing By Ercan BÜYÜK 0506 266 53 12 .