Çamlık Fidancılık

, , , , ,, ,

Hava Durumu

Duyurular

Hoşgeldiniz Çamlık Fidancılık

0 543 912 54 28 - 0543 732 82 83

 

Abies Pinaceae (Göknar)

 

  Özellikler                                                                                                  

Göknar ya da köknar (Abies), Çamgiller (Pinaceae) familyasının Abies cinsinden iğne yapraklı ağaç türlerine verilen ad. 40 m'ye kadar boylanabilen göknarlar, kendine özgü formu, gövde kabuğu iğne yaprakları ve hatta kokusu ile Çamgiller familyasının diğer türlerinden ayırt edilebilir. Yapraklarının alt yüzeyinde beyaz çizgiler vardır. Kozalaklar sonbaharda olgunlaşınca pulları dökülür. 2 Çeşidi vardır; Uludağ Göknarı ve Toros göknarı.


 

Pinus Nigra  (Karaçam - Fıstık Çamı)

 

  Özellikler                                                                                                                             

Gençken yuvarlak, yaşlı halde dağınık şemsiye gibi bir yapıya sahiptir. Gençken kuvvetli büyür. 20-25 m. boy yapar. Düzgün bir gövdeye ve bu gövdeden dik olarak çıkan yatay duran dallara sahiptir. İğne yaprakları parlak açık yeşil renkli, 10-20 cm uzunlukta ve uç kısmı sivridir. Kozalakları kestane renginde, yumurtamsı veya yuvarlak 10-15 cm uzunluk, 6-10 cm genişlikte, çok kısa saplı ve genellikle reçinelidir. Tek veya iki tanesi karşılıklı dizilmiştir. Tohumları sert, soluk kırmızı, uzunca ters yumurta biçiminde ve 3.yılda olgunlaşır.

 

 

Picea  (Mavi Ladin)

 

  Özellikleri                                                                                                                                   

Kuzey yarım kürenin ılıman ve soğuk bilgelerinde yayılış gösteren ağaç türlerinin ortak adı. Genellikle hava rutubetince zengin, yüksek ve serin yerlerde yetişirler. Ladinler en geniş ve en önemli kozalaklı ağaç cinslerindendir. Kuzey yarım kürenin soğuk ve serin iklimlerinde yetişirler. Uzaktan bakıldığında göknara benzese de piramide benzer tepesi ve sarkık dalları ile ondan ayırt edilebilir. Boyu 40-50 m' ye kadar ulaşabilir. Boyu 40-50 m'ye kadar ulaşabilir. İğne yaprakları kısa, sivri uçlu ve kesinti dört köşedir.


 

Cetrus  (Sedir)

 

  Özellikleri                                                                                                     

Sedirler yarı ışık ağacıdır. Nem istekleri az, sıcaklık istekleri fazladır. Yetiştirilmesi tohumla olur. 40 m'ye kadar boy ve 3 m kadar da kutur büyümesi gösterir. Piramit biçimlidir. Dipten itibaren dallanır. Yaşlanınca da bu formunu kaybemez. Yaprakları mavi-yeşil, gümüşi gri veya nadiren açık yada koyu yeşil renkte olup 2-2,5 cm uzunluğundadır. Kozalakları parlak açık kahverengi, 5-7 cm uzunlukta ve uç kısmı basıktır.

 

Fidancılıkta Öncü Kuruluş

sertifikaSunan Joomla , Desing By Ercan BÜYÜK 0506 266 53 12 .