Çamlık Fidancılık

, , , , ,, ,

Hava Durumu

Duyurular

Hoşgeldiniz Çamlık Fidancılık

0 543 912 54 28 - 0543 732 82 83

 

Laurus Nobilis   (Defne)

 

   Özellikleri                             

Defne, defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan her dem yeşil ağaç ve ağaççık görünümündeki bitki türlerinin ortak adı. Üç türü bilinmektedir.
Azor defnesi (Laurus azorica)
Akdeniz defnesi (Laurus nobilis)
Kanarya Adaları defnesi (Laurus novocanariensis)

 

 

Viburnum  (Kartopu)

 

 

  Özellikleri                                                                                

Kartopu, Viburnum cinsini oluşturan 150-175 türe sahip çalı formunda bitki türlerinin ortak adı. Kartopu ismini ingilizce Snowball dan almıştır.Peyzaj ve çevre düzenlemesinde kullanılır. Özellikle meyveleri kuşlar için iyi birer yiyecektir. Bazı türleri yapraklarını döker ve diğerleri her dem yeşil olduğundan kış aylarında çevreye güzel görünümler vermektedir.

 

 

Pitosborum Tobira Nana  (Bodur Pittosporum)

 

  Özellikleri                                                                                       

P.tobira'ya göre daha kompak ve ufak ölçüde olan bodur tür 60-80 cm büyüklüğünde boya ve  yayılıma sahiptir. Çok belirgin derecedeki yuvarlak tacı, parlak yeşil yaprakları ve kokulu çiçekleri ile P.tobira'ya göre çok daha dekoratif bir türdür. Bitkinin yaprakları 5.5 cm uzunluğundadır. Dizilimleri P.tobira'nın ki gibidir. Çiçekleri daha küçük ve daha az kokuludur.


 

Nerium Oleander  (Zakkum)

 

  Özellikleri                                                                        

Apacynaceae familyasından Haziran-Eylül ayları arasında beyaz, Pembe, Kırmızı, Sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2-5 m yüksekliğinde zehirli bir bitki türüdür. Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

 

 

Photinia (Alev Ağacı)

 

   Özellikleri                                                                                              

10 m'ye kadar boylanabilen, 5 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, boylu çalılardır. Gövde kahverengidir.
Yaprakları parlak yeşil renkte kalın, kenarlara düzenli dizilişlidir. Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı buradan gelmektedir. Çiçekler beyaz renkli, tek tek değil şemsiye tipi kurullar halindedir. Meyveler küçük ve önemsizdir. Çelik ile üretilirler. Park ve bahçe düzenlemelerinde bahardaki rengi nedeniyle soliter veya gruplar halinde kullanılırlar. Sınır ve perdeleme amaçlıda kullanılır.


 

Berberis  (Berberis Berberis)

 

  Özellikleri                                                                                         

Kadın tuzluğugiller familyasının örnek bitkisidir. Mayıs-Haziran ayları arasında, sarı renkli, kokulu çiçekler açan, 1-3 m boyunda, dikenli çalı görünüşünde seyrek ormanlarda yetişen bir ağaçtır. Kökü acı meyvesi ve yaprakları tatlıdır. Yaprak dizilişleri sarmal, tek veya buket halindedir. Yaprakları açık yeşil renkli, oval biçimli, kısa saplı, derimsi yapılı, kenarları kızılımsı renkli, batıcı ve dişli olur.


 

Mahonia  (Mahonya)

 

  Özellikleri                                                                                                                       

Her dem yeşil boylu veya bodur çalılardır; ender olarak da ağaç görünümündedirler. Sürgünleri dikensizdir. Yaprakları tüysü, çok azında da üçlüdür. Yaprakçıklar deri gibi sert, kenarları dikenli dişlidir, dikenler ise batıcıdır. Sarı renkli çiçekler teker teker değil, başak formunda salkım, demet veya şemsiye tipinde kurul oluştururlar. Üzümsü meyve olgunlaştığında koyu mavi renkte ve dumanlıdır. Humusça zengin iyi drenajlı toprakları tercih ederler, kurak topraklarda iyi bir gelişme gösteremezler.

 

 

Euonymusfortuneii Aurea  (Taflan)

 

  Özellikleri                                                              

Her dem yeşil kalan bu bitki görünüş itibarıyla estetik bir görünüşe sahiptir. Yazın yeşil olan yapraklarının kışın kahverengiye dönmesi çok hoş bir görüntü ortaya çıkartmakta olmasından dolayı çok tercih edilen bir bitkidir. Her dem yeşil bitkiler çelikle üretilirken tohum ile de üretimi yapılmaktadır.


 

Fidancılıkta Öncü Kuruluş

sertifikaSunan Joomla , Desing By Ercan BÜYÜK 0506 266 53 12 .