Çamlık Fidancılık

, , , , ,, ,

Hava Durumu

Duyurular

Hoşgeldiniz Çamlık Fidancılık

0 543 912 54 28 - 0543 732 82 83

Armut Fidanı

 

AKÇA


Orijini

Anadolu

Ağaç Özellikleri

Ağaçları kuvvetli büyür ve yarı dik gelişir. Düzgün bir taç teşkil eder, dallar sık ve aşağıya doğru sarkıktır. Düzenli meyve verir. Kendine kısır bir çeşittir. Armut anacına aşılanması durumunda geç meyveye yatar. Bu yüzden genellikle ayva anacına aşılanması tavsiye edilir ve iyi uyum gösterir.

Meyve Özellikleri

Meyvesi küçük, kısa boyunlu, alt kısmına doğru geniştir. Meyve kabuğu yeşil zemin üstüne sarı renktedir, yeme olumunda yeşilimsi sarı renkte ve incedir. Meyve eti beyaz, az kumlu, orta derecede sulu, az tatlı olup kalitesi orta – iyidir. Ortalama meyve eni 45 mm. meyve uzunluğu sap hariç 70 mm. olup yaklaşık 120 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Temmuz ayının 2. haftası itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Mustafa Bey, Williams.

 

 

BAHRİBEY


Orijini

Anadolu

Ağaç Özellikleri

Ağaçları kuvvetli, dik-yarı dik gelişir. Orta kuvvettedir. Yüksek verimlidir.

Meyve Özellikleri

Meyve şekli yuvarlak, çiçek çukuru kısmı geniş, kendine özgü hoş kokulu, meyve iriliği ortadır. Kabuk rengi olgunlaştığında sarıdır. Ortalama meyve eni 60mm. meyve uzunluğu sap hariç 70mm. olup yaklaşık 160 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Temmuz  ayının 2. haftasından itibaren hasat edilir.

Tozlayıcılar

Williams

 

 

CONCORDE


Orijini

İngiltere

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta kuvvetli olup verimli çeşitlerdir.

Meyve Özellikleri

Diğer armut çeşitlerinin en iyi yönlerini taşıyan Concorde armudu, Conference'den daha uzun bir şekle ve daha gevrek bir dokuya sahiptir. Comice'den daha suludur. Kabuk rengi sarı-yeşil ve çok az kırmızımsı kahverengi içerir. Meyve olgunluğa ulaştıkça yumuşar, kabuk rengi altın sarısına döner.

Hasat Zamanı

Eylül sonunda hasat edilir.

Tozlayıcılar

Comice

 

 

DEVECİ


Orijini

Samsun

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta kuvvete ve yaygın gelişir. Ülkemizde armut yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde sıkça rastlanır. Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına hassastır.

Meyve Özellikleri

Meyvesi iri-çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuzdur. Çiçek çukuru derindir. Meyve yüzeyi hafif girintili çıkıntılı olup kabuğu ince, zemin rengi sarı-yeşil, passız, bazen güneş gören yüzü pembe- kırmızıdır. Meyve eti beyaz, gevrek, sulu, tatlı ve kalitesi yüksektir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilmekte ve kış ayları için satış değeri açısından iyi bir seçenektir. Yeme olumunda fazla yumuşamaz. Ortalama; 100mm. genişlikte, sap hariç 98 mm. uzunlukta olup yaklaşık 620 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ekim ayının 2. haftasından itibaren hasatına başlanabilir.

Tozlayıcılar

Akça, Williams.

 

 

ETRUSHCA


Orijini

İtalya

Ağaç Özellikleri

Ağaçları yarı dik gelişir ve geniş taç oluşturur.

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta iriliktedir.Meyve kabuğu sarıya kaçan yeşil renktedir. Orta sertliktedir. Meyve eti açık krem tatlı ve suludur.Santamarya çeşidi gibi bir tarafında yüzeyin % 30’unu kaplayan kırmızı yanak yapabilir.Bu da onun pazarlama yönünü artıran çekiciliğidir.

Hasat Zamanı

Temmuz ayının ilk haftası hasat edilir.

Tozlayıcılar

Williams

 

 

HAZİRAN GÜZELİ


Orijini


Anadolu

Ağaç Özellikleri


Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişir. Ülkemizde yetiştirilen en erkenci armut çeşididir ve çok verimlidir.

Meyve Özellikleri


Orta irilikte yeşil-sarı zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Sulu, tatlı ve hoş kokuludur. Meyve eti sarı, hafif kumludur. Ortalama 50 mm genişlikte, sap hariç 95 mm uzunlukta olup yaklaşık 170 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı


Haziran ayının 3. haftası başlanıp birden fazla toplama gerektirir. Hasat takvimi sonrası meyve dökülmesi sebebiyle hasat döneminde geç kalınmamalıdır.

Tozlayıcılar


Williams

 

 

MARGERITE MARILLAT


Orijini

İngiltere

Ağaç Özellikleri

Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişir. Çok verimli bir çeşit olup ülkemizde oldukça yaygındır.

Meyve Özellikleri

Meyveleri iri, bazen de çok iridir. Sap ve çiçek kesimi dar olup orta kesimi oldukça şişkindir. Yeşil sarı zemin üzerine beneklidir. Meyve eti beyaz, kumlu, orta sulu ve orta lezzetlidir. Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına çok dayanıklıdır. Soğuk hava tesislerinde uzun süre depolanabilir. Ortalama meyve eni 90mm. meyve uzunluğu sap hariç 95 mm. olup, yaklaşık 350 gr. ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ekim ayının ilk günleri itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Williams

 

 

NASHI HOSOI


Orijini

1972 - Japonya. Nashi kelimesi Japonca da armut anlamında kullanılmaktadır. Nashi-Hosui Japon armut çeşitlerinin dünyada en yaygın olanıdır.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta güçte yarı dik gelişir. Spur bir çeşit olduğundan sık dikime uygundur. Armut yetiştirilebilen tüm bölgelerimize önerilir. Enwinia (ateş yanıklığı) hastalığına dayanıklıdır. Çok verimli bir yapısı olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.

Meyve Özellikleri

Meyveleri orta irilikte, açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır. Uzun saplı, basık ve şişkindir. Meyve eti beyaz, çok sulu, müthiş aromalı ve lezzetlidir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir. Ortalama 61 mm. genişlikte, sap hariç 53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 1. haftası.

Tozlayıcılar

Kendine verimli bir çeşittir.

 

 

SANTA MARIA


Orijini

1951 yılında İtalya’da William ve Coscia melezlemesinden elde edilmiştir.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları güçlü ve erken verime yatar, yarı dik ve hızlı gelişir. Verimli ve ülkemizde çok yaygın bir çeşittir.

Meyve Özellikleri

Meyve iri ve konik şekillidir. Meyve kabuk rengi hasat döneminde açık yeşil zemin üzerine al yanaklıdır. Meyve eti beyaz, orta sulu ve orta lezzetlidir. Soğuk hava deposunda olgunluğa ulaştığında kabuğu sarı renk alır ve uzun süre depolanabilir. Ortalama 65–70 cm genişlikte, sap hariç 105 cm uzunlukta olup yaklaşık 220 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 1. haftası itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Williams, Abate Fetel

 

 

WILLIAMS


Orijini

1770 yılında İngiltere’de bulunmuştur.

Ağaç Özellikleri

Ağaçlar gençken dikine kuvvetlice büyür, verim başlayınca gelişme      yavaşlar ve yayvanlaşır. Klasik ayva anacı ile uyum sağlamaz.

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta iri – iri konik, boyunlu, orta kısmı geniş armut biçimindedir. Meyve kabuğu açık yeşil, ince, sap çukuru çevresi paslı, yeme olumunda sarı renktedir. Meyve eti beyaz, ince dokulu, tereyağı tipinde, çok sulu, tatlı ve aromalı olup kalitesi mükemmeldir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 3. haftası itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Akça, Mustafabey, Comice

 

 

CARMEN


Orijini

İtalya

Ağaç Özellikleri

Orta ve dik büyüme gösterir. Quince BA29 ile aşı tutumu ve uyumu yüksektir. Meyveye erken yatar. Yüksek verimlidir. Yüksek çiçek tutumu ve orta-geç çiçeklenme periyodu vardır.

Meyve Özellikleri

Meyvesi büyüktür. Sarı-yeşil meyve kabuğunun üzerine %20-30 kırmızı yanak yapar. Mayve tadı mükemmel, sulu ve aromatiktir. Depolama ömrü uzundur ve taşımaya dayanıklıdır.

Hasat Zamanı

15-20 Temmuz arası.

Tozlayıcılar

Poyne, Vina, Seri ve Sexton’dur

 

Fidancılıkta Öncü Kuruluş

sertifikaSunan Joomla , Desing By Ercan BÜYÜK 0506 266 53 12 .